(+34) 972 825 180

Renda 2014: els sis dubtes més freqüents sobre l'habitatge ... contestades per hisenda

28/04/2015

L'agència tributària assegura que els contribuents tenen molts dubtes sobre si es poden aplicar deduccions per comprar una casa o per tenir obert un compte d'estalvi habitatge en la declaració de la renda. tampoc té clar com han de consultar la referència cadastral d'un immoble, ni en quins casos l'inquilí pot aplicar-se la deducció per lloguer. acudim a hisenda per saber quina és la resposta oficial a les sis preguntes més freqüents que sorgeixen en matèria d'habitatge

1. És aplicable la deducció per inversió en habitatge habitual?Una de les preguntes més freqüents que es fan els contribuents sobre el irpf és en quins casos és possible aplicar-se la deducció fiscal per inversió en l'habitatge habitual, ja sigui per haver comprat una o per haver realitzat obres per reacondicionarla

En aquest sentit, l'agència tributària s'acull a l'apartat 1 de l'article 68 de la llei de l'impost sobre la renda de les persones físiques (IRPF) i recorda que només tindran dret a aquest benefici fiscal aquells contribuents que "hagin adquirit el seu habitatge abans del 1 gener 2013 o hagin satisfet quantitats abans d'aquesta data per construir-la, ampliar-la o rehabilitar ". en aquests casos, insisteix l'organisme, els contribuents sí que poden "continuar practicant la deducció en les mateixes condicions que venien fent-ho"

De complir els requisits, el contribuent pot deduir-se el 15% de les quantitats aportades fins a un límit de 9.040 euros anuals. això significa que, en cas d'haver pagat aquesta xifra o una de superior, la deducció arribarà 1.356 euros

Ara bé, hisenda posa una condició temporal quan la inversió hagi estat per rehabilitar, ampliar o adaptar l'habitatge a persones amb discapacitat: les obres han d'estar concloses abans de l'1 gener 2017 perquè la deducció tingui validesa. l'altra condició que han de complir contribuents per aplicar aquesta deducció estatal és que ja s'estiguessin beneficiant d'ella en 2012 o en anys anteriors

2. És aplicable la deducció per comptes habitatge el 2014?A diferència del que succeeix en els casos anteriors (és a dir, per adquisició, construcció, rehabilitació o ampliació d'habitatge habitual), ja no existeixen deduccions per aquest concepte, ni tan sols per aquells que haguessin aportat quantitats a un compte habitatge amb anterioritat al 1 de gener de 2013. en conseqüència, explica el fisc, "aquests contribuents no poden aplicar cap deducció per les aportacions que realitzen en els seus comptes habitatge a partir d'1 de gener del 2013»

Per si fos poc, el contribuent pot arribar a perdre el dret a les deduccions practicades fins a l'exercici 2012 per quantitats dipositades en compte habitatge en alguns supòsits: quan el contribuent disposi de quantitats dipositades en el compte per a fins diferents de la primera adquisició o rehabilitació del seu habitatge; quan transcorrin quatre anys a partir de la data en què va ser obert el compte sense que s'hagi adquirit o rehabilitat l'immoble; o quan la posterior adquisició o rehabilitació no compleixi les condicions que determinen el dret a la deducció per aquest concepte

3. Quin percentatge de deducció es pot practicar l'arrendatari d'un habitatge habitual?L'agència tributària recorda que "els contribuents podran deduir el 10,05% de les quantitats satisfetes en el període impositiu pel lloguer del seu habitatge habitual, sempre que la seva base imposable sigui inferior a 24.107,20 euros anuals"

El límit d'aquesta deducció estatal és 9.040 euros quan el contribuent té una base imposable màxima de 17.707,2 euros. a mesura que la base imposable va pujant i es va acostant a aquests 24.107,2 euros anuals, la quantitat deduïble va minvant

Hi ha dues consideracions que destaca hisenda en aquest camp i que el contribuent ha de tenir en compte: la primera, que aquesta deducció pot sumar-se a les que tinguin les diferents comunitats autònomes i, la segona, que aquells contribuents la base imposable superi els 24.107, 2 euros (ja sigui en tributació individual o conjunta) no poden aplicar aquest benefici fiscal

Recordem que, com a conseqüència de la reforma fiscal, aquest incentiu desapareixerà en la renda de l'any que ve per a aquells inquilins que hagin signat el contracte d'arrendament a partir de l'1 de gener d'aquest any

4. Origina un guany patrimonial la dació en pagament de l'habitatge?La dació en pagament de l'habitatge habitual, segons l'agència tributària, "constitueix una mesura substitutiva de l'execució hipotecària que poden sol•licitar determinats deutors de contractes de préstec o crèdit garantitzats amb hipoteca immobiliària. Un cop sol•licitada pel deutor la dació en pagament, l'entitat està obligada a acceptar el lliurament del bé hipotecat, quedant definitivament cancel•lat el deute "

Per això, i segons consta en la llei 18/2014, hisenda declara exempta de l'irpf el guany patrimonial que es pugui generar des l'1 de gener de 2014 i en exercicis anteriors no prescrits. En aquest últim cas, recorda l'organisme, "el contribuent pot instar la rectificació de l'autoliquidació en la qual va declarar el guany patrimonial"

Per a això, és imprescindible que el propietari de l'habitatge no disposi d'altres béns o drets en quantia suficient per satisfer el pagament de tot el deute i evitar l'alienació de l'habitatge

5. On es troba la referència cadastral dels immoblesL'agència tributària exigeix a tots els contribuents que s'incloguin en la declaració de la renda la referència cadastral dels seus immobles, ja sigui l'habitatge habitual, immobles a disposició dels seus titulars o cedits en arrendament o per qualsevol altre títol

El dubte que li sorgeix al contribuent és on pot localitzar aquesta referència. en aquest sentit, l'organisme proposa diverses maneres. Una d'elles és revisar el rebut de l'impost sobre béns immobles (el famós ibi), una altra és trucant al telèfon del cadastre (902 37 36 35) i una altra és accedint a la seu electrònica del cadastre (http: //www.sedecatastro. gob.es/)

6. Com puc modificar la titularitat d'un immoble?Aquesta és, segons l'agència tributària, una de les preguntes més freqüents dels contribuents sobre les dades fiscals i té una resposta molt senzilla. tal com explica l'organisme, "si es detecta algun error en les dades fiscals relatiu a la titularitat dels seus immobles, pot comunicar-ho, corregint i regularitzant la seva situació a la web del cadastre"

Ara bé, aquest tràmit en línia només està disponible per a aquells contribuents que disposin de certificat digital o signatura electrònica. en cas de no tenir-lo, la modificació haurà de realitzar a les oficines del cadastre (hi ha una a cada província), a l'ajuntament de la localitat en què es trobi l'immoble o per correu postal. al portal del cadastre detallen totes les vies que hi ha per fer-ho així com els documents necessaris

Font: Idealista

Immobiliària platja d'aro, serveis immobiliaris, gestoria immobiliària, tot gestió immobiliària platja d'aro

Aquest lloc web fa servir cookies. Si hi segueix navegant considerarem que n’està acceptant el seu ús. Més informació sobre les cookies